Federalna vlada na jučerašnjoj sjednici u Sarajevu razmatrala je Prednacrt zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica i dala punu podršku što hitnijem sistemskom rješavanju ovog važnog društvenog problema. Prema riječima Salke Bukvarevića, resornog ministra, Vlada je zadužila Ministarstvo za pitanja boraca na čijem se čelu nalazi da za narednu sjednicu pripremi prijedlog uredbe o pravu na osnovno osiguranje demobilisanih branilaca.
Vlada Federacije BiH, sagledavši potrebe i zahtjeve demobilisanih boraca, razmatrala je Prednacrt zakona o demobilisanim borcima, na osnovu kojeg treba doći do poboljšanja položaja boračke populacije.
– Data je puna podrška rješavanju ovog važnog društvenog pitanja. U najkraćem roku zatražit ćemo mišljenje kantona, Saveza gradova i općina i MMF-a – rekao je federalni ministar za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkoga rata Salko Bukvarević.
Federalne vlada je zadužila resorno federalno ministarstvo da hitno za narednu sjednicu pripremi Prijedlog uredbe o pravu na osnovno osiguranje demobilisanih branilaca odbrambeno-oslobodilačkoga rata, prema kojoj bi pravo ostvarili demobilisani branilac muškarac stariji od 60 godina i žena demobilisani branilac starija od 50 godina, a koji nemaju drugih primanja.
Osim toga, resorno federalno ministarstvo je zaduženo da s Federalnim zavodom za zapošljavanje pokrene zapošljavanja, prije svega, djece šehida i poginulih boraca, a zatim i svih drugih boračkih kategorija.
Također, u skladu sa Zakonom o izvršavanju budžeta utvrđena je, kaže Bukvarević, i hitna obaveza Ministarstva da pripremi odluku o usklađivanju isplatnih koeficijenata i visine osnovice za invalidnine i naknade ratnim vojnim invalidima i porodicama poginulih boraca.
Vodeći računa o raspoloživim sredstvima, inicirano je da to bude, tvrdi Bukvarević, povećanje invalidnina za 1,5 posto. To bi bio prvi put u posljednjih pet godina da dolazi do povećanja invalidnina za RVI i porodice poginulih boraca.
– Također, Vlada je podržala opravdan zahtjev demobilisanih boraca za konačnu uspostavu i objavu jedinstvenog registra branilaca, te naložila Ministarstvu da razmotri sve zakonske mogućnosti za njegovu objavu. U tom smislu, nemamo problema, osim izjašnjenja Agencije za zaštitu ličnih podataka. Pokušati ćemo naći i druge modele da realizujemo ovaj zahtjev – poručio je Bukvarević.
S Federalnim ministarstvom za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkoga rata udružit će se Federalni zavod za zapošljavanje u cilju zapošljavanja i samozapošljavanja boračke populacije s obzirom da je, navodi Bukvarević, ostalo oko 4.500 nezaposlene djece demobilisanih boraca.
Rukovodilac sektora za zapošljavanje u Federalnom zavodu za zapošljavanje Omer Korjenić potvrdio je da je u prošloj godini evidentirano više zaposlenih od nezaposlenih osoba. To znači da je zaposleno 98.877, a na evidenciju nezaposlenih je po prestanku radnog odnosa prijavila 75.911 osoba.
– Interesantno je da je ovaj pad nezaposlenih zabilježen u svim kantonima na području Federacije, a 11.000 nezaposlenih osoba je priliku za zapošljavanje dobilo u prošloj godini na osnovu sufinansiranja zapošljavanja i samozapošljavanja i kroz projekte obuke – kazao je Korjenić.
Poručio je kako će i u ovoj godini biti nastavljeni programi zapošljavanja i samozapošljavanja, te će Federalni zavod ostvariti saradnju sa kantonalnim ministarstvima za boračka pitanja.
– Upravni odbor Zavoda donio je zaključak po kojem će se gotovo 800.000 KM udružiti sa istim iznosom sedam kantonalnih ministarstava. Taj milion i 600.000 KM biti će iskorišten za sufinansiranje gotovo 200 djece šehida i poginulih boraca – rekao je Korjenić.
www.bpkg.gov.ba/www.fbihvlada.gov.ba