Predstavnici Bosansko-podrinjskog kantona Goražde, sekretar Vlade Emir Sijerčić i šef Kabineta Premijera Munir Radača, učestvovali su krajem mjeseca aprila, na konferenciji koji se u organizaciji Skupštine Evropskih Regiona, čija je članica i ovaj kanton, održao u Dubrovniku.
„Proširenje Evropske Unije i globalizacija stvorile su nove mogućnosti i izazove za evropske regione. Konstitutivni ugovor trenutno je u fazi ratifikacije u državama članicama, a Lisabonska strategija podrazumijeva veći stepen uključenosti regiona u svim aspektima evropske vlasti u skorijoj budućnosti, pogotovo ako evropski projekat želimo približiti građanima“ naveo je Lars-Gerhard Westberg (Vastra-Gotland-Švedska), potpredsjednik odbora „Institucinalni poslovi“ Skupštine Evropskih Regiona, na konferenciji o „Ulozi regiona u Evropi: scenario za 2010“, u organizaciji Skupštine Evropskih Regiona u Dubrovniku 29. aprila.
„Do unapređenja evropske konkurentnosti i poduzetništva neće doći, ukoliko se oni ne budu mogli izgrađivati u postojećim uslovima i u skladu sa mogućnostima evropskih regija, gradova i općina“ rekla je gđa. Catarina Segersten Larsson, predsjedavajuća izvršnog odbora regionalnog vijeća, Varmland (Švedska). Govoreći o „Lisabonskoj strategiji: uloga regiona u stvaranju najkonkurentnije i najdinamičnije ekonomije bazirane na znanju do 2010“, gđa. Segersten Larsson istakla je da je za postizanje ambicioznih ciljeva iz Lisabonskog programa ključno da Evropska Unija stvori perspektive s osloncem u masama u svim evropskim politikama i da regioni prihvate svoju odgovornost u ovom procesu. Podsjećajući na referat gosp. Andreasa Gustava, predsjedavajućeg ECOS-a, odbora regiona, koji će biti predstavljen slijedeće sedmice, gđa. Segersten Larsson insistirala je na dvosmjernom pristupu implementaciji Lisabonskog programa na regionalnom nivou: unapređenje regionalne konkurentnosti i razvijanje državno-privatnog partnerstva.
Ova konferencija je takođe dala mogućnost regionima za jednu dublju diskusiju o uticaju konstituttivnog ugovora na ulogu regiona u evropskoj vlasti, o novim mogućnostima za učešće regiona u stvaranju politike, kao i o tome kako regioni mogu doprinjeti ostvarenju cilja približavanja Evrope njenim građanima.
Konferencija je održana u Hrvatskoj, zemlji u kojoj je pitanje članstva u Evropskoj Uniji njenim građanima trenutno na prvom mjestu. Ako se riješi trenutni zastoj u komunikaciji između vlasti Evropske Unije i Hrvatske, a vezano za saradnju sa međunarodnim tribunalom za ratne zločine za bivšu Jugoslaviju, onda će regioni biti ti koji će imati vodeću ulogu u pripremama za ulazak nove zemlje u članstvo Evropske Unije. Koristeći ekspertizu svojih 250 regiona članova, Skupština Evropskih Regiona će asistirati hrvatske regije u pripremi za ovaj izazov.
Skupština Evropskih Regiona je politička organizacija regiona Evrope i njihov glasnogovornik na evropskom i međunarodnom nivou. Njena misija: odbraniti interese regiona u političkom procesu i razvoj međunarodne saradnje. 250 regiona iz 30 zemalja i 12 međuregionalnih organizacija članovi su Skupštine Evropskih Regiona.