Obilježavanje 18. septembra – Dana oslobođenja i Dana Bosansko-podrinjskog katona Goražde i Grada Goražda započelo je odavanjem počasti šehidima i polaganjem cvijeća na šehidsko mezarje i partizansko-spomen-obilježje u Kolijevkama.
U nastavku svečanosti, uslijedilo je polaganje cvijeća na centralno spomen-obilježje braniocima BPK Goražde na platou ispred zgrade Vlade BPK Goražde u kojem su učestvovale delegacije zakonodavne i izvršne vlasti BPK Goražde, Grada Goražda i općina Foča i Pale u FBiH, predstavnici Oružanih snaga BiH i Muftijstva goraždanskog te predstavnici boračkih udruženja,Federalnog ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata i Udruženja antifašista.
Ovom prilikom upriličena su prigodna obraćanja te kulturno-umjetnički program u kojem je učestvovao hor OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ Goražde.
Prisutnima se prvi obratio bivši ratni komandant Sakib Pačo, dobitnik najvećeg ratnog priznanja „zlatni ljiljan“, koji je ukazao na značaj operacije „Krug“ u okviru koje je u septembru 1992. godine oslobođena šira teritorija Goražda.
– Znate šta znači spasiti jedno dijete i jednu ženu u ovom gradu i osloboditi grad. Goražde je prvo u Bosni i Hercegovini koje je tada dalo veliki doprinos i učinilo sa malim brojem ljudstva i naoružanja veliki poduhvat – istakao je Pačo i podsjetio da je tokom ratnih djejstava, u periodu 1992-1995. godina, na ovom području stradalo više od četiri hiljade ljudi, među kojima je ranjeno ili ubijeno više od 500 djece.
Na svečanosti polaganja cvijeća govorio je i ministar za boračka pitanja Eniz Halilović.
– Čini se nestvarno da se mogao naći neko ko je mogao ostvariti ovu blistavu pobjedu i neprijatelja potući do nogu, oslobodivši pritom 600 km² teritorije. Branioci grada Goražda, bez tenkova i mitraljeza, bez osnovnih materijalno-tehničkih sredstava, bez hrane i vode, ipak su to učinili. Oslobodili su Goražde onda kada je u Bosni i Hercegovini svom silinom bijesnio rat i dokazali da se hrabrošću i nepokolebljivim srcem može postići i ono nemoguće – istakao je ministar u svom obraćanju.
U sklopu programa obilježavanja, na mostu Alije Izetbegovića održan je performans članova Karate kluba „Specijal“ Goražde posvećen šezdesetčetvorici pripadnika Armije RBiH koji su izgubili život u operaciji „Krug“.
Prije svečanih sjednica Skupštine BPK Goražde i Gradskog vijeća Grada Goražda, učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća na spomen-obilježju odata je počast poginuloj djeci Goražda.
Svečanoj sjednici Skupštine BPK Goražde koja je održana i Velikoj sali Centra za kulturu, prisustvovao je veliki broj građana, predstavnika federalnih institucija te predstavnika društvenog, političkog i vjerskog života kantona.
Čestitke građanima prva je uputila predsjedavajuća Skupštine BPK Goražde Aida Obuća.
– 18. septembar je zlatnim slovima upisan u historiju grada Goražda i Bosansko-podrinjskog kantona Goražde. Ono što se tada desilo je nešto što nije bilo zabilježeno na prostorima Bosne i Hercegovine. Goloruki branioci su uspjeli ono što je bilo nemoguće, a to je odbraniti ovaj prostor i postati jedini grad na Drini koji je bio i ostao slobodan. 1992. godine, zajedničkim snagama 1, 31 i 43. drinske udarne brigade Armije BiH izvojevana je pobjeda u kojoj je oslobođeno 600 km teritorije. Od 1992. godine pa do danas, ovo područje je područje heroja. Mi s ponosom nosimo epitet grada heroja i ono što je jako bitno je da ne treba da zaboravimo one koji su nam to omogućili– kazala je predsjedavajuća.
Na svečanoj sjednici Skupštine BPK Goražde govorio je i premijer BPK Goražde Emir Oković koji se, uz čestitke građanima povodom 18. septembra, osvrnuo na napredak koji su ovaj kanton i njegove lokalne zajednice postigli u proteklih dvadeset godina.
– Ključna riječ u svemu ovome jeste saradnja. Onog trenutka kada smo uspjeli uspostaviti saradnju, napravili smo dobre stvari za ovaj kanton. Kada smo napravili saradnju sa lokalnim zajednicama, uspjeli smo riješiti probleme koji su dvadeset godina bili prisutni, kao što je legalizacija različite imovine, pokretanje i privlačenje različitih projekata na ovom području, a kada smo uspostavili saradnju sa višim nivoima vlasti, svjedoci smo da su značajni, višemilionski projekti okrenuti prema ovom kraju – istakao je premijer, te podsjetio na bitne projekte u oblasti stambene izgradnje, poljoprivrede i infrastrukture koji su u zadnjih nekoliko godina realizovani, odnosno čija realizacija je u toku.
Na sjednici Skupštine dodijeljena su javna priznanja BPK Goražde za 2018. godinu.
U skladu s odlukom Skupštine, Počasnim građaninom BPK Goražde proglašen je Friedhelm Runge, vlasnik kompanije Emka, a priznanje koje će mu biti uručeno naknadno dodijeljeno je za izuzetne zasluge u razvoju privrede i zapošljavanju na području BPK te zasluge u unaprjeđenju međunarodne saradnje, međunarodnih i međuljudskih odnosa, na načelima solidarnosti i humanosti.
Priznanje „Štit BPK Goražde“ posthumno je dodijeljeno dobitniku najvećeg ratnog priznanja značke „Zlatni ljiljan“ Mehu Drljeviću Dedu , za izuzetne zasluge i doprinos u odbrani BPK i BiH od agresije u periodu 1992 – 1995. godina, a preuzeo ga je njegov sin Mensud.
Plaketa BPK Goražde ove godine dodijeljena je Adnanu Efendiću, direktoru Kantonalnog stambenog fonda u Kantonu Sarajevo i bivšem sekretaru Federalnog ministarstva prostornog uređenja, za doprinos u razvoju privrede, nauke, obrazovanja i društvenih djelatnosti na području BPK.
Na sjednici Gradskog vijeća Grada Goražda dodijeljena su javna priznanja Grada Goražda.
Titule „Počasni građanin Grada Goražda“ dodijeljene su ministrici za ljudska prava i izbjeglice BiH Semihi Borovac, federalnoj ministrici okoliša i turizma Editi Đapo i direktoru Ureda za koordinaciju projekata pri Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Halilu Omanoviću.
Javna priznanja „Zlatna plaketa“ dodijeljena su predsjednici Udruženja „Seka“ Esmi Drkendi, OŠ „Fahrudin Fahro Baščelija“ i JP „RTV BPK Goražde“.
„Srebrna plaketa“ dodijeljena je direktorici JU za predškolski odgoj i obrazovanje „Sunce“ Elmi Bučo, dok je priznanje „Prijatelj/prijateljica Grada Goražda“ dodijeljeno Safetu Dautu, direktoru Fonda za održivi razvoj OdRaz.
Javno priznanje „Povelja za životno djelo“ posthumno je dodijeljeno bivšem gradskom vijećniku Grada Goražda Esadu Sudiću.
Na svečanim sjednicama Skupštine BPK-a i Gradskog vijeća Goražda nastupila su djeca iz vrtića „Sunce“, hor OMŠ „Avdo Smailović“ i mlada interpretatorka Merjem Alihodžić.
U okviru programa obilježavanja, u džamiji „Šehidija“ u Vitkovićima proučena je hatma dova šehidima.
Povodom završetka radova na sanaciji putnog pravca Sadba-Žigovi, u mjesnoj zajednici Sadba održana je prigodna svečanost.
U poslijepodnevnim satima, u organizaciji Šahovskog kluba održan je tradicionalni šahovski turnir povodom 18. septembra.