Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Ministrica unutrašnjih poslova BPK Goražde Nizama Rišljanin

Pripadnici MUP-a BPK Goražde aktivni na provođenju mjera i naredbi štabova

Datum: 13.04.2020.
Podijeli:

Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Bosanskopodrinjskog kantona (BPK) Goražde aktivno rade na provođenju naredbi Federalnog i Kantonalnog štaba civilne zaštite.

Po riječima resorne ministrice Nizame Rišljanin, u kontinuitetu se vrši obilazak osoba koje se nalaze pod zdravstvenim nadzorom, u kućnoj izolaciji.

„Trenutno je to ukupno 108 lica, od kojih je 85 rješenja izdato od strane kantonalnog sanitarnog inspektora, 14 rješenja od federalnih sanitarnih inspektora, sedam iz RS i dva iz Brčko Distrikta. Tokom vikenda izvršen je obilazak 95 lica, od kojih njih pet nije pronađeno na adresi stanovanja. Daljnjim provjerama, utvrđeno je da je riječ o vozačima i o svim tim okolnostima su sačinjene službene zabilješke i dostavljene Upravi za inspekcijske poslove BPK, nadležnoj Federalnoj upravi i Kantonalnom štabu civilne zaštite“- istakla je Rišljanin.

Dodala je da je vršena i provjera poštivanja naredbe kojom se ograničava broj na pet lica u kombi vozilu, i u danima vikenda nisu zabilježena kršenja po ovom osnovu, kao ni kršenja naredbe o zabrani kretanja lica mlađih od 18 i starijih od 65 godina

„ Nije uočena ni zloupotreba dozvola o kretanju  u vrijeme policijskog sata kao ni kršenje naredbi o zabrani  okupljanja više od tri lica na javnim mjestima. Za taj period izdato je ukupno pet prekršajnih naloga , od čega jedan za kršenje policijskog sata, tri prekršajna naloga izdata su za nepridržavanje propisane distance od 1, 5 metar te jedan prekršajni nalog za nepoštivanje epidemioloških mjera zaštite, odnosno nenošenja maski“ – precizirala je ona.

Građane je pozvala da  poštuju sve  naredbe, uz podsjećanje da se u suprotnom postupa po Zakonu o prekršajima protiv javnog reda i mira gdje se kazne kreću  od 300 do 1.500 KM.

„ Mi smo sada u situaciji da moramo pisati te prekršajne naloge, odnosno primjenjivati represivne mjere ukoliko građani ne poštuju naredbe i do sada smo ukupno izdali oko 20 prekršajnih naloga po raznim osnovama, a jedini način da to izbjegnemo je da se naredbe poštuju.  Takođe, pozivamo građane, obzirom da je vrijeme proljetne sjetve i čišćenja imanja, da vode računa o paljenju vatre kako ne bi uzrokovali dodatne probleme izazivanja požara. Zahvalila bih se svima koji su se u ovim okolnostima sjetili policijskih službenika i donirali zaštitnu opremu koja nam je itekako značajna“ – kazala je ministrica unutrašnjih poslova BPK Goražde.

www.bpkg.gov.ba/www.rtvbpk.ba