Goražde u 20. stoljeću

Autor teksta: Admir Kurtović
U periodu između dva svjetska rata BiH je uključena u okvire Kraljevine SHS, a od 1929. godine Kraljevine Jugoslavije u kojoj će izgubiti svoj državno-pravni kontinuitet koji će povratiti tek po odlukama II zasjedanja ZAVNOBiH-a 25.11.1943. godine u Mrkonjić Gradu.
U periodu između dva svjetska rata Goražde se spominje kao dio Drinske banovine (nakon 1929.godine) sa sjedištem u Sarajevu.
U toku Drugog svjetskog rata Goražde preživljava teške dane. Sam grad više puta prelazi iz jednih u druge neprijateljske ruke. Komadanje Jugoslavije i njena podjela negativno su se odrazile i na samo Goražde. U aprilu 1941. godine u grad ulaze njemačke i talijanske jedinice, vlast formiraju i jedni i drugi, a osim toga formirana je i vlast Nezavisne države Hrvatske (NDH). Kako je tada stanovništvo grada u nacionalnom pogledu bilo mješovito, opet se našla prilika za međusobno sukobljavanje. U tom sukobu najviše strada bošnjačko stanovništvo. Za vrijeme tog, genocida nad Bošnjacima, četnici su klali Bošnjake na goraždanskom mostu i bacali ih u Drinu. Na goraždanskom mostu četnici su od kraja novembra 1941. do 26. januara 1942. godine zvjerski ubili više od 1400 nevinih civila iz Podrinja.
Drinske mučenice su djevice i mučenice, blaženice Katoličke Crkve, časne sestre Družbe Kćeri Božje ljubavi koje su ubili četnici za vrijeme Drugog svjetskog rata na obali Drine kod Goražda. Spomen-obilježje Drinskim mučenicama je mjesto okupljanja ne samo hodočasnika katoličke vjeroispovjesti, već i mjesto na kojem počast odaju brojni gosti i posjetitelji Goražda. Drinske mučenice su 24. septembra 2011. godine proglašene blaženim od strane Rimokatoličke crkve, spomenik se nalazi u neposrednoj blizini rijeke Drine i govori o tragičnim događajima koji su se desili u decembru 1941. godine.
Galerija