Okupljanjem na Karlovom mostu, kojeg protjerani Fočaci nazivaju mostom stradanja, te simboličnim spuštanjem bijelih ruža u rijeku Drinu sa mosta stradanja kod zloglasnog zatvora u Foči obilježena je još jedna godišnjica zločina nad bošnjačkim civilima iz ovog grada.
Prema podacima Udruženja žrtava rata ”Foča 1992 – 1995” u Foči je ubijena, nestala i prisilno odvedena 1.641 osoba, civila bošnjačke nacionalnosti. Do sada je ekshumirano 1.014 žrtava zločina počinjenog u ovom gradu, a porodice ubijenih Bošnjaka tragaju za još 627 nestalih.
Članovi Udruženja žrtava rata ”Foča 1992 – 1995” svake prve nedjelje u augustu obilježe dan sjećanja na sve fočanske šehide i stravične zločine u kojima su ubijani, zarobljeni, silovani i mučeni u ovom gradu kako se žrtve, a ni zločini ne bi zaboravili. Kao i svake godine, uz brojne delegacije ovom obilježavanju prisustvovala je i premijerka BPK Goražde Aida Obuća.
U svom obraćanju prisutnim ona je naglasila značaj rada pravosudnih institucija kako bi zločin u konačnici bio procesuiran.
„Mi se ne smijemo umoriti, moramo biti zajedno u istrajavanju kako bismo dokazali istinu i tu nema kompromisa. Tu se ne smijemo dijeliti i tu moramo biti jedinstveni te tražiti da ono što se desilo u periodu 1992-1995. godina na ovom području i krvavoj Drini se nazove pravim imenom. Mi ispred kantona pišemo Tužilaštvu i tražimo da oni rade svoj posao, ne samo u vezi Foče već i Goražda, jer kako je poznato za zločine na području Goražda još niko nije odgovarao i mi imamo pravo i obavezu da tražimo da oni rade svoj posao, kako bi se o zločinu koji se desio kazalo zauvijek“-sa mjesta obilježavanja uputila je poruku premijerka BPK Goraž Aida Obuća.
Nakon spuštanja ruža u Drinu, u Aladža džamiji proučeni su jasin i dova za sve nevino ubijene Bošnjake iz ovog grada.