Nizom događaja danas je počela manifestacija Dani otpora u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde kojom Grad heroj čuva sjećanje na jedan od najvažnijih datuma u njegovoj novijoj historiji.
Tim povodom, brojne delegacije najprije su položile cvijeće i odale počast poginulim braniocima Goražda na šehidskom mezarju Kolijevke, a potom i na spomeniku ubijenoj djeci Goražda u periodu 1992 – 1995. godina gdje je uz učešće brojnih građana svih generacija, na inicijativu Udruženja za kreativni razvoj „Djeca Evrope“, upriličen i preformans „Snivajmo sa Goraždem“.
Uz recitale posvećene voljenom gradu, građani su zajedno izveli pjesmu „Snivaj Goražde“ koja je svojevrsna himna ovog grada.
Na dan kada Goražde obilježava 30. godišnjicu herojskog otpora agresiji, u ovom gradu svečano je otvoreno rekonstruisano centralno spomen obilježje „Goražde grad heroj, svojim braniocima“, na kojem je uklesano 2.115 imena poginulih boraca sa ovog područja.
Ovom činu prisustvovale su porodice šehida i poginulih boraca, ratni komandanti, brojne delegacije svih nivoa vlasti u FBiH, te brojni građani, koji su uz polaganje cvijeća odali počast svim poginulim braniocima.
„ Ovaj spomenik je satisfakcija porodicama šehida i poginulih boraca i dokaz da nisu zaboravljeni i on će biti trajni podsjetnik da neće otići u zaborav.Iskreno se zahvaljujem svim učesnicima ovog projekta i moja jedina poruka je da čuvamo grad Goražde, da vječno živi, kao i šehidi u našim srcima“ – kazao je predsjednik Organizacije porodica šehida i poginulih boraca BPK Goražde Nedim Kunovac.
Nosilac projekta bilo je Ministarstvo za boračka pitanja BPK Goražde, čiji je ministar Edin Aganović podsjetio da je projekat izgradnje i rekonstrukcije centralnog spomen obilježja započet 2019. godine.
„ Pandemija je malo sve to usporila, ali kada se stabilizirala situacija sa budžetom i pandemijom intenzivirali smo radove. Sudbina je htjela da evo danas, 30 godina od početka opsade ovog grada i organiziranja otpora u njegovoj odbrani i 27 godina nakon okončanja agresije, svjedočimo završetku izgradnje ovog reprezentativnog spomenika našim šehidima i poginulim braniocima čijih je 2.115 imena ispisano na ovim zidovima. Ona trebaju da nam šalju poruku da ovo čuvamo upravo zbog njih“ – kazao je Aganović.
Premijerka BPK Goražde Aida Obuća evocirajući uspomene na vrijeme prije 30 godina kada je počela agresija na ovaj grad, kazala je da, iako postoji izbor da se bude negdje drugdje, smatra obavezom ostanak u gradu heroju .
„ Kao osoba koja je na početku agresije imala 16 godina i cijelo vrijeme provela u Goraždu, dijelim s vama radost što danas 4. maja 2022. godine možemo otvoriti ovo spomen obilježje i time se na svojevrstan način zahvaliti svima onima koji su dali svoj život za slobodu i Grad Goražde. Veliko hvala svim 2.115 poginulim braniteljima, ratnim vojnim invalidima i našim ratnim komandantima koji su nam ulijevali veliku nadu da Goražde neće pasti“ – poručila je premijerka Aida Obuća.
U projekat rekonstrukcije centralnog spomen obilježja uloženo je oko 240.000 KM. Najveći dio sredstava obezbijedila je Vlada BPK Goražde, u njegovom sufinaniranju učestvovao je i Grad Goražde, a podršku su pružili i Ministarstvo za boračka pitanja Kantona Sarajevo, Federalno ministarstvo za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata te goraždanske kompanije “Ginex” i “Emka Bosnia”. Autor idejnog i glavnog projekta je firma Aring d.o.o, a izvođač radova bila je firma GP “Drina”.
Podsjetimo, na današnji dan 1992. godine u rano jutro počeo je sveopći napad na ovaj jedini preostali slobodni grad na Drini, a prve granate pale su na zgradu općine. Time je započela opsada duga 1.336 dana koja je okončana potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma. Tokom opsade ubijeno je više od 4.000 osoba, od kojih više od 2.000 civila, među kojima i 148 djece.
U historiji ratovanja, zahvaljujući hrabrim braniocima koji su se suprotstavili znatno nadmoćnijem neprijatelju, Goražde je dobilo epitet „Grada heroja“. Za bjesomučna razaranja i masovna stradanja grada njegovih stanovnika do sad niko nije odgovarao.