Logo Vlada BPK
Bosna i Hercegovina Federacija Bosne i Hercegovine Bosansko-podrinjski kanton Goražde

Konferencija „Ususret Izborima 2022; Da li su pravila ista za sve?“

Jedna od panelistica na panelu prvog dana konferencije bila i premijerka BPK Goražde

Datum: 02.07.2022.
Podijeli:

„Ususret Izborima 2022; Da li su pravila ista za sve?“, naziv je konferencije koja se 2. i 3. jula u organizaciji Westminster fondacije za demokratiju u BiH održava na Jahoroni.

Jedna od panelistica na panelu prvog dana konferencije pod nazivom „Po čemu su, i da li su opće, žene u politici drugačije od muškaraca? “ bila je i premijerka Bosansko-podrinjskog kantona Goražde Aida Obuća.

“Trebalo je više od dvadeset godina da jedna žena u Federaciji BiH postane premijer, ali ipak jedna danas predvodi Vladu Bosansko-podrinjskog kantona Goražde i vjerujem da će tih primjera u budućnosti biti mnogo više” kazala je ona mladim generacijama političara, učesnicima konferencije.

Govoreći o vlastitom političkom putu, premijerka BPK Goražde Aida Obuća je kazala da on započinje kandidaturom na lokalnim izborima 2008. godine kada je izabrana za vijećnicu, a potom i dopredsjedavajuću tadašnjeg Općinskog vijeća Grada Goražde, Poslije toga, 2012. godine kao nositeljica liste SDA za Općinsko vijeće općine Goražde obnavlja mandat i biva izabrana na dužnost predsjednice Kluba vijećnika SDA. Na Općim izborima u BiH 2014.godine, kandiduje se za Skupštinu BPK Goražde, gdje je izabrana za poslanicu, a  nakon toga i za predsjedavajuću Skupštine i to kao prva žena od osnivanja Kantona koja je obavljala tu funkciju.

“Analizirajući svoj politički rad i angažman, uvijek mi je pripadala uloga da “trasiram” put ženama na određenim pozicijama. Primjera radi, prva žena koja je bila nositeljica liste SDA na lokalnim izborima 2012.godine, prva žena koja je imenovana na poziciju predsjedavajuće Skupštine BPK Goražde, prva žena koja je izabrana u Predsjedništvo SDA sa područja našeg Kantona, te prva žena koja je bila nositeljica liste SDA za Skupštinu BPK Goražde, a u konačnici i prva žena koja je izabrana za premijerku Kantona. Posebno naglašavam da svoj politički angažman doživljavam kao konstantno profesionalno usavršavanje i edukaciju, nastojim crpiti energiju iz pozitivnih vrijednosti i iz neposredne komunikacije sa građanima, te uvijek tražiti rješenja i izlaz iz ekonomskih, društvenih i političkih kriza. Ovakav moj politički stav i način djelovanja su prepoznali i podržali građani, tako što su mi četiri puta dali povjerenje na izborima.

Lično mislim da onaj ko se angažuje u politici mora imati određenu strast, volju i želju da se bori i zalaže za javni, društveni i svaki drugi napredak građana i društva u cjelini. Upravo to je razlog zbog čega sam se politički i aktivirala. To je jedan izazov, to je naša misija i smatram da mladim ženama mi trebamo biti uzori, da one trebaju znati da ništa nije nemoguće, ako vjeruju u sebe, ako vjeruju u ono što rade. Bitno je dakle poredati prioritete, rasporediti snagu i fokusirati se na kvalitetne i pozitivne stvari. Uvijek će biti kočničara i onih ljudi koji će omaložavati vaš rad i trud , to vas ne treba obeshrabiti. Svi oni koji vas kritikuju i koji kažu da ne radite, ustvari su dokaz da vi radite dobar posao i da ste na pravom putu.

Žena koja je obilježila svjetsku politiku prošlog stoljeća Margaret Thatcher je izjavila “Svaka žena koja razumije probleme vođenja domaćinstva, bolje će razumjeti probleme vođenja države”, kazala je premijerka Obuća.

Osim razmjene iskustava o ovoj temi, konferencija je imala za cilj da ponudi i moguće odgovore i eventualna rješenja za veći politički angažman žena i ravnopravniju raspodjelu vlasti sa muškim kolegama.

Kako bi se stanje promijenilo, premijerka  BPK Aida Obuća mišljenja je da je najznačajniji faktor obrazovanje, zatim profesionalni i socijalni status, ali i uticaj ženskih organizacija, te procjena mogućnosti u ostvarivanju podrške u izbornoj kampanji.

“Ukoliko želimo više žena u politici, potrebno ih je podržati ne samo od početka njihove političke kampanje već i od samog početka njihovog školovanja, emancipacije i karijere. Podrška ženama u politici treba da bude ne samo finansijska već njima dosta ranije, prije zakoračenja u politički život, treba omogućiti edukaciju i dati im podršku, tačnije ne sprječavati dolazak žena na bitne pozicije kako javnog tako i privatnog života(napredak na poslu bile koje sfere). Ukoliko ženama ne damo prostor da iskažu svoj stav, postavlja se pitanje kako uopšte u našem društvu doći do promjena.Ukoliko žene imaju potporu u stranci i ukoliko u izbornoj kampanji znaju uraditi posao na terenu kroz kampanju i postati prepoznatljive na razne načine, onda će sigurno postići rezultat i biti izabrane”, naglasila je ona.

Konferenciju „Ususret Izborima 2022; Da li su pravila ista za sve?“, koja je na Jahorini okupila predstavnike političkih partija, međunarodne zajednice kao i učesnike i učesnice programa Westminster fondacije za demokratiju u BiH, otvorile su Nermina Voloder, direktorica WFD ureda u BiH, Helen Flewker, šefica Političkog odjela Britanske ambasade u BiH i Vanja Bjelica-Prutina, članica Centralne izborne komisije.