Dan planete Zemlje ili Dan Zemlje obilježava se svake godine 22. aprila u više od 157 zemalja svijeta kao globalni pokret usmjeren ka zaštiti okoline i prirodnih resursa naše planete.
Ideja o proglašenju Dana planete Zemlje potekla je od američkog senatora Nelsona, a prvi put je masovno obilježen na univerzitetima i u studentskim domovima širom Amerike 22. aprila 1970. godine. Od tada pa do danas, svake se godine 22. aprila, na svim kontinentima, održavaju brojna događanja posvećena očuvanju i zaštiti prirodne okoline naše planete.
„Neka budu samo mirni i veseli Dani Zemlje u budućnosti za naš lijepi svemirski brod Zemlja koji nastavlja da se okreće i kruži u hladnom svemiru sa njegovim toplim i lomljivim tovarom vedrog života.“ – Sekretar Ujedinjenih Nacija, U Thant 21. mart 1971. godine.
Cilj obilježavanja ovog dana je da se ukaže na ugroženost prirode i na čovjekov nemar u odnosu prema njoj, te na opasnost koja prijeti životu na Zemlji. Svi mi trebamo činiti što je moguće više kako bi sačuvali planetu Zemlju i doprinjeli zaštiti okoline i planete.
Zemlja nam pruža termelje za život, ali mi svojim načinom življenja i ponašanja bezobzirno trošimo njene prirodne resurse i opterećujemo okolinu. Sve veće koncentracije stakleničkih gasova i freona razaraju ozonski omotač oko Zemlje, čime površina naše planete biva sve jače izložena UV zračenju. Potrošnja energije u urbanim područjima (uglavnom u saobraćaju i stanovanju) odgovorna je za veliku količinu emisije CO2. Obzirom da gradovi imaju veliki potencijal za uštede energiju što implicira pomak prema tzv. „CO2 neutralnoj ekonomiji”, ovogodišnji Dan planete Zemlje obilježava se pod sloganom “Zeleni gradovi” (Green Cities).
Generalni cilj kampanje je poticanje odgovornog ponašanja u očuvanju prirode i njenih bogatstava i ekološko osvješćivanje svjetske javnosti, poticanje razvoja zelene energije, uključivanje principa održivog razvoja u svakodnevni život. Ukazaće se javnosti na činjenicu da, uz pametno investiranje u održivu tehnologiju, dugoročnu politiku, te obrazovanu i aktivnu javnost, možemo transformirati naše gradove i uspostaviti održivu budućnost. Ništa nije moćnije od kolektivnog djelovanja milijarde ljudi.
Dan Zemlje ujedno predstavlja i jednakost razlika, što u prevodu znači da se sve razlike zaboravljaju i da priroda počinje da se obnavlja. Dan planete Zemlje nas podsjeća da smo samo mi odgovorni za našu planetu na kojoj živimo – mislimo globalno, a djelujmo lokalno. Na taj način, nastavljajući započete i pokretanjem novih aktivnosti, zaustavimo bahato trošenja prirode i Zemljinih resursa i stvarajmo uslove za zdravo življenje i dugovječnost sadašnjim i budućim generacijama.
SAČUVAJMO PLANETU ZEMLJU OD NAS SAMIH!
Ministarstvo za urbanizam, prostorno uređenje i zaštitu okoline BPK-a Goražde