Intoniranjem državne himne, učenjem fatihe poginulim braniteljima i polaganjem cvijeća na centralnom spomen obilježju „Goražde – grad heroj svojim braniteljima“, ozvaničen je početak manifestacije „Dani otpora“ u Bosansko-podrinjskom kantonu Goražde.
Na današnji dan 1992.godine, u sedam sati i pet minuta ispaljena je prva agresorska granata na naš grad. Bio je to početak opsade koja je trajala 1.336 dana i u kojoj je stradalo više od 4.000 ljudi, uglavnom civila.
Cvijeće su položile delegacije zakonodavne i izvršne vlasti BPK-a i općina u njegovom sastavu, Muftijstva goraždanskog, boračkih udruženja, Oružanih snaga i političkih partija, a o značaju herojske odbrane ovih prostora govorili su premijer BPK Goražde Emir Oković i ratni komandant Abduselam Sijerčić-Pelam.
„4. maj 1992.godine je bio uvod u dugotrajnu izloženost stanovnika ovog područja najtežim uslovima života, u kojima mnogi nisu preživjeli. Danas se prije svega trebamo sjetiti njih i svih onih zbog kojih se ovaj grad zove grad-heroj. Dane otpora tradicionalno obilježavamo upravo da bismo se prisjetili tih heroja i činjenica koje ne smiju biti zaboravljene. Te činjenice moramo utvrditi i dokumentovati, ne samo zbog nas, već i zbog istine koja je od koristi svima u ovoj zemlji i šire i koja može biti osnov prosperiteta i daljeg razvoja kojem svi težimo“ – istako je u svom govoru premijer Emir Oković.
O organizovanju odbrane na prostoru BPK-a Goražde govorio je i Abduselam Sijerčić -Pelam.
„Pečat odbrani našeg grada i stvaranju jedinica Armije RBiH su dale neformalne grupe ljudi, patriota ovog grada 1991. godine. Prvi štab formiran je 27.septembra 1991.godine, i njegov zadatak je bio da okupi, objedini i animira patriote koji su spremni da brane i odbrane ovaj prostor. Ubrzo nakon toga su formirani krizni štabovi u mjesnim zajednicama, a prvi dokaz svoje spremnosti jedinice Armije su pokazale već u martu, kada su srpski aktivisti počeli podizati barikade. Naše jedinice su se tome uspješno suprostavile i već u aprilu 1992. godine formira se Teritorijalna odbrana, a zatim i Armija RBiH“ istakao je on.
Svečanu ceremoniju upotpunili su nastupi učenika Osnovne škole „Husein ef.Đozo“ i Osnovne muzičke škole „Avdo Smailović“.
U znak sjećanja na sve poginule civile i branitelje koji su dali svoje živote za odbranu ovih prostora, ali i cijele BiH, cvijeće je položeno i na šehidskom mezarju u Kolijevkama.