
Premijerka BPK Goražde koja je ishitrenim ocijenila traženje pomoći iz Općine Goražde od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića za Oslobođenje govori o mjerama koje se poduzimaju u borbi protiv koronavirusa u BPK Goražde gdje je registrovano četvero oboljelih

Koronavirus nije zaobišao ni BPK Goražde, zabilježena su četiri slučaja zaraženih, kako vidite trenutno stanje?
– Vjerujem da držimo stvari pod kontrolom. Preventivno smo poduzeli sve potrebne mjere, a nakon pojave virusa one postale restriktivnije. Da smo na dobrom putu pokazuje sedam posljednjih testiranja koja su negativna. Znači za sada smo suzbili širenje virusa. Vlada je u stalnom zasjedanju, osigurali smo da svi mogu kvalitetno raditi svoj posao, a prioritet je bio da osiguramo dovoljno dezinfekcionih sredstava i zaštitne opreme. Zahvaljujući dobroj saradnji sa našim privrednicima pokrenuli smo i proizvodnju maski, zaštitnih odijela i opreme. To će biti dovoljno za BPK Goražde, a vjerujem da će oprema iz Goražda koristiti i drugim gradovima u BiH.
Zdravstvo u BPK Goražde godinama ima problema sa nedostatkom opreme i kadra. Koronavirus je Kantonalnu bolnicu zatekao bez respiratora i RTG uređaja, reagovali su privrednici, šta je sa Vladom?
– Nije to samo odgovornost Vlade, o tome su trebali brinuti i menadžment bolnice i Zavod zdravstvenog osiguranja, ali sad nema koristi od vraćanja u prošlost. Trenutno svi naši kapaciteti su usmjereni na zaštitu stanovništva i jačanje zdravstvenih ustanova. Našim privrednicima velika zahvalnost, dio njih uvijek pokaže patriotizam kada je najpotrebnije. Oni i ono što mi radimo s predstavnicima viših nivoa vlasti je dokaz da možemo i moramo vjerovati u domaće institucije.

Da li to prigovarate načelniku općine Goražde što je tražio pomoć od Srbije?
– Već sam se oglasila, ja vjerujem da se patrotizam gradi vjerom u institucije BiH. Nije vrijeme za populizam, moramo biti odgovorni i tako bitne odluke donositi u koordinaciji, prvenstveno da bi nabavljali ono što nam je najpotrebnije. Predstavnici viših nivoa vlasti već rade da nam pomognu, oni su u kontaktu sa liderima drugih država, a nama je korisnije da osiguramo dezinfekciju i pranje ulica. Moramo pomoći i općinama Pale-Prača i Ustikolina koje nisu samoodržive.
Ko i kako Vam pomaže?
– Za respiratore i RTG aparat već smo se uključili u projekat UNDP-a i osiguraćemo Kantonalnoj bolnici još dva respiratora i mobilni RTG aparat. Vlada FBiH odobrila je 200.000 maraka za bolnicu i rješavamo problem izolatorija. Vlada FBiH treba da nam pomogne i sa uplatom granta koji ne bi smio biti manji od 3 miliona maraka, kako bi se mogli okrenuti privrednicima i radnicima koji zbog pandemije ne rade. U stalnom smo kontaktu da predsjedavajućim Predsjedništva BiH Šefikom Džaferovićem, Vijećem ministara, predstavnicima Oružanih snaga i za kratko vrijeme smo obezbijedili 650.000 maraka za borbu protiv pandemije, a treba da dobijemo i druga neophodna sredstva poput šatora i mobilne kuhinje.

Hoće li biti dovoljno testova za koronavirus?
– Snašli smo se, svakako će nam trebati još, ali ovdje moram reći da nama fali i ljekara. Imamo samo jednog epidemiologa, nedostaje pulmologa, infektologa, ali se to za sada ne osjeti jer postojeći zdravstveni kadar ulaže maksimum napora. Isto je i sa policijom, inspekcijom i drugima koji nose teret borbe sa pandemijom. Veliko im hvala, kao i našim sugrađanima koji razumiju težinu situacije, a posebno onima koji su stariji od 65 godina, za koje smo obezbijedili pomoć novouspostavljenog volonterskog centra.
Da se vratimo privredi, radnicima, poljoprivredi, može li se govoriti da je to segment koji je zanemaren, a koji će trpiti i nakon pandemije?
– Zaštita zdravlja nam je bila prioritet i vjerujem da to svi razumiju i podržavaju. Svi u Vladi su svjesni i drugih problema, nismo nikog zaboravili, tražimo moduse kako da što racionalnije iskoristimo naše budžetske potencijale koji su skromni u normalnim okolnostima, ne samo u kriznim situacijama kao što je ova. Ja lično razmišljam o ograničavanju visine plaća u javnom sektoru kako bi višak usmjerili u Fond koji će biti za pomoć građanima koji ostanu bez posla i primanja. Sva ministarstva su već dobila nalog da pripreme prijedloge preraspodjele svih sredstava koje smo usvojili po raznim programima. Vjerujem da će ministar poljoprivrede vrlo brzo predložiti konkretne mjere da potaknemo proljetnu sjetvu, da dobijemo što više posijanih površina. Znamo da kriza neće stati pobjedom pandemije.
Krizni štab opštine Foča je dao preporuku svojim građanima koji rade u Goraždu da ne idu na posao jer će morati u samoizolaciju. Je li Vas to iznenadilo?
– Svjesna sam da ova situacija sve plaši i da su mjere predostrožnosti potrebne, ali me iznenadilo. Razgovaraću s predstavnicima Foče, jer mislim da su nam u ovim trenucima jednostrana rješenja koja mogu izazvati dodatne tenzije najmanje potrebna. Ljudima moramo osigurati slobodu kretanja, trebamo izbjegavati stigmatizaciju bilo koga i zajedno tražiti najbolja rješenja. U Foči ima preko 100 ljudi u samoizolaciji, a vjerujem da većina nije bila u Goraždu. Jedni drugima možemo puno pomoći.
www.bpkg.gov.ba/www.oslobođenje.ba